Sylwetka dnia: Eamon Farren


Dziewczyny strzeżcie się. Oto na horyzoncie pojawił się Richard Horne i jest bardzo niebezpieczny. W dodatku posiada wszystkie rodzinne atuty zniewolenia. Czy można powstrzymać się jednak gdy zostało się wystawionym na pokuszenie. David Lynch wie jak zmanipulować płcią piękną. W roli największego zwyrodnialca i wariata obsadza - prawdopodobnie - najprzystojniejszego aktora młodego pokolenia. Dwadzieścia siedem lat temu Twin Peaks obfitowało w łobuza Bobby'ego Briggsa. Dorosły Dana Ashbrook ma wciąż swój buntowniczy urok, ale nie stanowi takiej atrakcji jak psychodeliczny Richard Horne. Eamon Farren jako samo zło odnalazł się perfekcyjnie a groza świata Twin Peaks została należycie zachowana. 

Gdzie spotyka się takich utalentowanych chłopaków o ślicznych twarzyczkach z mieszanką diaboliczności w anielskości? W Australii. Siódmy kontynent czeka.  Nie wiadomo konkretnie,
z której części Australii Eamon pochodzi. Wiemy jedynie, że przyszedł na świat 19 maja 1985. Karierę aktorską rozpoczął będąc nastolatkiem, a już w trakcie studiów związał się z teatrami w Sydney i Melbourne, m.in. Windmill Theatre (wystąpił tam w scenicznej wersji "Uśpionej dziewczyny"). Po drodze był Szekspirowskim Romeem, sprzedał królestwo za konia, wziął udział w adaptacji "Moulin Rouge!" Baza Luhrmanna (jak dla mnie jeśli Eamon dobrze śpiewa - mogą kręcić remake, nawet jeśli to niewykonalne), strzelał do sztucznych kangurów w teatralnie okrojonej wersji "Na krańcu świata" Teda Kotcheffa z 1971 roku.

Filmowa kariera Eamona rozkręciła się w 2012 roku po roli Tima The Rabbit w kameralnym thrillerze Jennifer Lynch (tak, córki Davida Lyncha). W "Chained" zagrał chłopaka więzionego razem z matką przez Vincenta D'Onorfio. Film filmem średni, ale role Farrena i D'Onorfio jak najbardziej godne podziwu. Następnie dostał główną rolę w romansie "Love is now". Największym sukcesem aktora okazała się rola transwestyty w dramacie telewizyjnym "Carlotta", za którą otrzymał nagrodę AACTA, czyli tak zwanego australijskiego Oscara. Widziałam i mogę - oczywiście obiektywnie, choć z szyderczym uśmiechem napisać, że oscarowy popis Jareda Leto (też genialny) w "Witaj w  klubie" przy naturalności Farrena to pesteczka. Być może ta naturalność spowodowana jest  jego hermafrodytyczną urodą. To z kolei daje Eamonowi przepustkę za zagrania, np. młodego Davida Bowie, w ostateczności biblijnego Anioła wyjętego z płótna Donatellego, albo Doriana Graya, ponieważ idealnie odpowiada literackiemu pierwowzorowi.

Rolę w Twin Peaks dostał poza castingiem.

Czytałam porównania i pewne analizy dotyczące tworzenia własnej wersji "Mechanicznej pomarańczy" według Davida Lyncha. Rdzeniem tej struktury miała być postać Richarda Horne'a. Nawet jak dla mnie  ta pełna przemocy i wulgarności postać jest zbyt mocna kontekstowo do Alexa DeLarge, jednak coś jest na rzeczy. Istnieje wiele dodatkowych teorii zbudowanych wokół Horne'a
i jego bandycko śmiertelnej roli w Twin Peaks. Zbulwersowana charakterem Richarda Horne'a parę tygodni temu napisałam na ten temat kilka nieprzyjemnych zdań. O ile był on postacią która ma się podobać, on miał się spodobać. Lynch umie tworzyć kontrasty i w gruncie rzeczy moja nienawiść do Richarda Horne'a zamieniła się w upodobanie do medalowego czarnego charakteru. 
Mam nadzieję, że Eamon zostanie etatowym "złem" w kinie na miarę Malcolma McDowella. Jest zdecydowanie jednym z ciekawszym aktorów swojego pokolenia.

WYBRANA FILMOGRAFIA: "Kim jesteś przybyszu" (2002), "Błogosławiona" (2009), "Lucky country" (2009), "Pacyfik" (2010), "Red dog" (2011), "X" (2011), "Careless love" (2012), "Chained"(2012), "Love is now" (2014), "Carlotta" (2014), "Uśpiona dziewczyna" (2015), "Lion. Droga do domu" (2016), "Twin Peaks" (2017)

PRZY KOLACJI TRWA OŻYWIONA ROZMOWA...

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO IN MY SECRET ROOM
🎬♭💌☮🍒

Komentarze

Popularne posty